ایت الله میرزا کاظم تبریزی

سه‌شنبه 13 مرداد‌ماه سال 1388 ساعت 18:59

یکی از شاگردان آیت الله میرزا کاظم تبریزی نقل می کند: 

« شاید سال 71 بود که برای اولین بار توفیق تشرف به عمره پیش آمده بود. شبی برای استفتاء از مسائلی چند و کسب راهنمایی خدمت ایشان مشرف شدم. مرحوم آقا در بین فرمایشاتشان فرمود(تقریباً): شما به خاطر مقدار پولی که در راهی مصرف کردید، وقتی مشرف شدید به زیارت حضرت رضا (علیه السلام) و عرض سلام کردید، حضرت فرمودند: لا علیک السلام. (1) 

 

حجت الاسلام شب زنده دار می گوید: 

« اوایل پیروزی انقلاب، در یکی از ارگان ها مشغول خدمت بودم. یک بار بخاری برقی با قیمت ارزان میان کارکنان توزیع کردند و من نیز یکی خریدم. چند روز بعد خدمت آیت الله تبریزی رسیدم. با نگرانی فرمود: سه شب است نزدیکی سحر رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) را در خواب می بینم که به من می فرماید: فلانی در مالی تصرف می کند که نمی گذارد عمل او بالا رود. می خواستم منزلتان بیایم و این مطلب را به شما خبر دهم. تنها چیزی که در آن ایام به خانه ما آمده بود و در آن تصرف می کردم همان بخاری برقی بود. پس از تفحص معلوم شد در تهیه بخاری ها جهات شرعی رعایت نشده بود. (2) 

 

ترسم آزرده شوی، ورنه سخن بسیار است 

 

امام حسن مجتبی (سلام الله علیه) فرمودند: 

مردم اکنون در خانه غفلت و بی خبری به سر می برند، عمل می کنند و از نتیجه آن خبر ندارند، چون به آخرت رسنه به خانه یقین وارد شوند، سرانجام را می بینند و نمی توانند عملی انجام دهند. (3) 

 

استفتائات متفرقه شرعی از آیت الله بهجت: 

 

(1) بین شراب و تریاک چه فرقی وجود دارد که شراب حرام است و حد دارد ولی تریاک خیر؟ 

تریاک هم اگر سبب اعتیاد شود، حرام است. 

 

(2) کشیدن قلیان و پیپ چه حکمی دارد؟ 

جایز است. (4)

 

(3) دختری نامزد جوانی بوده است و برای رعایت مسائل شرعی، صیغه عقد موقت خوانده بود و با هم خلوت می کردند و جوان از راه دُبُر (5) با دختر نزذیکی می کرده است. ولی بعد از مدتی از هم جدا می شوند و دختر که جاهل بوده است و نمی دانسته این آمیزش هم عده دارد، در زمان عده شرعی به عقد دائم دیگری درآمده و فعلا بعد از چند سال از زندگی متوجه شده است، حکم او چیست؟ 

اگر نزدیکی شوهر دوم در زمان عده نبوده، عقد باطل است، ولی زن بر او حرام نمی شود، بلکه می تواند زن را بعداً عقد نماید. (6) 

 

پی نوشت: 

(1) سینای معرفت، صفحه 174 

(2) سینای معرفت، صفحه 176 

(3) نصایح، صفحه99 

(4) استفتائات از محضر آیت الله بهجت، جلد 4، صفحه 558 

(5) دُبُر به معنای مقعد و باسن است.

(6) استفتائات از محضر آیت الله بهجت، جلد 4، صفحه 17

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo

رنک الکسا